خانه و آشپزخانهلوازم برقی خانگی

راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

معرفی بهترین سرخ کن بدون روغن

از زمانی که سرخ کن‌ها به بازار لوازم آشپزخانه وارد شدند، همیشه نگرانی روغن زیادی که این وسیله پخت و پز مصرف می‌کند وجود داشته است. روغن زیادی که سرخ کن استفاده می‌کند ممکن است سلامتی ما را به خطر بیندازد. به همین دلیل بسیاری از خرید این وسیله امتناع می‌کردند. اما امروزه سرخ کن بدون روغن به عنوان یک جایگزین مناسب برای نمونه‌های قبلی به بازار وارد شده است. در این مطلب به معرفی بهترین سرخ کن بدون روغن خواهیم پرداخت.

اصولا افرادی که به سلامتی غذایی خود اهمیت بیشتری می‌دهند از مصرف سرخ کردنی‌ها به دلیل روغن زیادی که در سرخ کردن استفاده می‌شود، دوری می‌کنند. همچنین رژیم‌های لاغری ما را مجبور می‌کنند که روغن مصرف نکنیم و در نتیجه سرخ کردنی‌ها را که خوشمزه‌ترین غذاها را شامل می‌شوند، از دست می‌دهیم. اما راهکاری برای سرخ کردن بدون استفاده از روغن وجود دارد که می‌توانید رژیم غذایی خودتان را حفظ کنید و در کنار آن طعم و لذت خوراکی‌های سرخ کردنی را نیز از دست ندهید.

سرخ کردن چگونه انجام می‌شود؟

Home fryer - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن بدون روغن را اگر داشته باشید می‌توانید بدون استفاده از روغن زیادی که در سرخ کن معمولی استفاده می‌شود، خوراکی‌های خودتان را سرخ کنید. نتیجه‌ای که از سرخ کن بدون روغن به دست می‌آورید تقریبا با سرخ کن عادی فرقی ندارد. سرخ کردن در واقع حذف آب پوسته رویی مواد غذایی و ایجاد تردی و حالت کریسپی بر روی جدار خارجی خوراکی است.

اگر شما یک خوراکی مانند سیب زمینی را سرخ کنید، در واقع لایه رویی را با تجزیه کردن مواد قندی و پروتئینی ترد کرده ولی لطافت و بافت نرم داخلی خوراکی را حفظ می‌کنید. سرخ کن بدون روغن نیز همین کار را برای شما انجام خواهد داد.

معایب سرخ کن با روغن

سرخ کن با روغن، همانطور که از اسم آن مشخص است، روغن زیادی مصرف می‌کند. برای سرخ کردن به وسیله این دستگاه شما باید مواد غذایی خود را در روغن غوطه‌ور کنید. روغن زیاد و داغ باعث می‌شود که سطح رویی در مواد خوراکی ترد و خوش رنگ شوند. اما داخل مواد غذایی سرخ شده، هرچند که پخته می‌شوند اما خشک نمی‌شوند و نرمی خود را حفظ می‌کنند.

روغن فراوان و داغی که برای سرخ کردن استفاده می‌شود برای سلامتی بدن انسان بسیار مضر است و استفاده مداوم از آن خطراتی برای مصرف کننده خواهد داشت. همچنین یکی از دلایل اضافه وزن مصرف همین خوراکی‌های خوش مزه اما پر روغن است.

یکی دیگر از معایب استفاده از سرخ کن معمولی، هزینه روغن است. از آنجایی که مصرف روغن این دستگاه‌ها زیاد است، برای هر بار استفاده از این دستگاه مقدار زیادی روغن مصرف می‌شود. هرچند که بعضی از مدل‌های سرخ کن با روغن دارای فیلتر برای تصفیه روغن و استفاده مجدد دارند، اما احتمال بوگرفتن غذا و کاهش کیفیت روغن و افزایش مضرات آن برای سلامتی در استفاده مجدد از روغن زیاد است.

سرخ کن بدون روغن چگونه کار می‌کند؟

Home fryer 1 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

اگر به دنبال خرید بهترین سرخ کن بدون روغن باشید، بهتر است ابتدا با نحوه کار این دستگاه آشنا شوید. اولین نکته‌ای که قبل از خرید سرخ کن ارزان باید بدانید، مصرف روغن این سرخ کن است. اصولا برای استفاده از این دستگاه باید مقداری روغن استفاده کرد. مقدار روغن مصرفی به حجم مواد غذایی و نوع آن بستگی دارد. اما روغن مورد نیاز شما در یک سرخ کن بدون روغن، حداکثر در حدود یک قاشق غذا خوری و یا حتی کمتر خواهد بود.

روش کار این دستگاه سرخ کن شبیه به فرهایی است که از فن برای انتقال هوای گرم استفاده می‌کنند. با استفاده از جریان همرفتی، گرمای هوای داغ به غذا منتقل شده و خوراکی شما سرخ خواهد شد. یعنی برای سرخ کردن در این نوع سرخ کن، هوای داغ جایگزین روغن داغ می‌شود. به همین دلیل به این نوع از سرخ کن، دستگاه هواپز نیز گفته می‌شود.

سبد بهترین سرخ کن بدون روغن، سوراخ‌هایی دارد و فن دستگاه، هوای داغ را به داخل این سبد هدایت می‌کند تا سرخ کردن با سرعت و کیفیت بهتری انجام شود. هوای داغ نیز گرمای خود را از المنت حرارتی موجود در دستگاه دریافت می‌کند. فراموش نکنید برای اینکه هوای داغ به تمامی غذای شما به صورت یک دست رسیده و سرخ کردن بدون روغن بهتری را تجربه کنید، غذای شما در مراحل سرخ شدن باید جابجا شده و اصطلاحا، هم بخورد.

بهترین مارک دوچرخه|معرفی 21 مدل از بهترین دوچرخه+(قیمت روز)
بيشتر ببينيد

چرا از سرخ کن بدون روغن استفاده کنیم؟

Home fryer 3 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

تا اینجا با روش عملکرد هر دو نوع سرخ کن آشنا شدیم. اما مزایای خرید و استفاده از سرخ کن بدون روغن چیست؟

کاربردهای متعدد سرخ کن بدون روغن

اگر شما از سرخ کن معمولی استفاده کنید، تنها کاربرد این وسیله آشپزخانه برای شما، سرخ کردن مواد غذایی با روغن زیاد است. اما در بهترین سرخ کن بدون روغن اینطور نیست. شما می‌توانید از این دستگاه استفاده‌های متعددی داشته باشید. حتی در بعضی از مدل‌های این دستگاه وسایل کمکی برای انجام راحت‌تر پخت و پزهای متنوع وجود دارد. اما کاربردهای اصلی سرخ کن بدون روغن به غیر از سرخ کردن شامل موارد زیر است:

 • گریل کردن (کباب کردن) گوشت و مرغ
 • گریل سبزیجات
 • پختن کیک، کلوچه، بیسکوییت و موارد مشابه
 • بو دادن مغزها و آجیل
 • پختن غذاهای آماده یخ زده
 • طبخ پیتزا

اگر سرعت پخت و پز برایتان اهمیت دارد!

برای سبک زندگی امروز که اصولا فرصت زیادی برای خانواده‌ها وجود ندارد تا به پخت و پز بپردازند، سرعت آماده شدن یک غذا اهمیت فراوانی دارد. حالا اگر بتوانید با حفظ سلامتی غذا، سرعت را هم در آماده کردن غذا داشته باشید، مزیت مهمی را کسب کرده‌اید. هوای داخل سرخ کن بدون روغن حرارت خیلی زیادی دارد، این حرارت با کمک فن دمنده سرعت پخت و پز را بسیار زیاد افزایش خواهد داد. در نتیجه تا حدود پنجاه درصد سرعت پخت و پز را نسبت به روش‌های معمولی افزایش می‌دهد.

استفاده راحت و آسان

اگر بهترین سرخ کن بدون روغن را انتخاب کرده باشید، می‌توانید قطعات آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار بدهید و یا به راحتی آن‌ها را بشویید. اگر از سرخ کن معمولی استفاده کرده باشید، تمیز کردن روغن‌های داغی که به اطراف دستگاه پاشیده شده از دردسرهای شما بوده است. اما در این نوع سرخ کن این مشکل را تقریبا ندارید. از طرفی قطعات این دستگاه داغ نمی‌شوند و برای شست و شوی آن نیاز به صبر کردن تا خنک شدن آنها ندارید.

از سوی دیگر کار با این دستگاه ساده است. مدتی که باید خوراکی شما داخل دستگاه باشد و زمان پخت یا سرخ کردن را انتخاب کنید و یک یا دو بار در طول این مدت مواد غذایی داخل سرخ کن بدون روغن را هم بزنید تا به بهترین کیفیت ممکن یک پخت و پز آسان، سریع و سالم برسید.

صرفه جویی در هزینه‌ها

استفاده از این دستگاه مصرف روغن شما را کاهش چشمگیری خواهد داد. در کنار این موضوع، فراموش نکنید که این دستگاه مصرف برق کمتری نسبت به فرهای برقی دارند. همچنین گرمایی که این دستگاه به بیرون از خود هدایت می‌کند از سایر وسایل آشپزی کمتر بوده و در نتیجه محیط شما را در فصل‌های گرم، گرم‌تر نمی‌کند. بدیهی است که این سه خاصیت در بهترین سرخ کن بدون روغن کمک خواهند کرد تا شما در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

سلامتی را به خود و خانواده خودتان هدیه بدهید

روغن از مهمترین عوامل ناسالم شدن مواد غذایی است. غذاهای چرب در خطر احتمال به بیماری‌هایی همچون ناراحتی‌های قلبی، اضافه وزن شدید، کلسترول و موارد دیگری تاثیر به سزایی دارند. از سوی دیگر روغنی که بیش از اندازه داغ می‌شود ممکن است تجزیه شده و رادیکال‌های آزاد که از عوامل بیماری سرطان شناخته می‌شوند در مواد غذایی آزاد می‌کند. از سوی دیگر روغن می‌تواند نا پنجاه درصد کالری یک ماده غذایی را افزایش دهد.

تمامی مواردی که گفته شد به این معنی است که تا حد ممکن باید روغن را از وعده‌های غذایی خودمان حذف کنیم. سرخ کن بدون روغن یا هواپز مقدار مصرف بسیار ناچیزی دارد، در نتیجه با استفاده از این وسیله آشپزخانه می‌توانید همه چیز میل کنید اما برای سلامت شما و خانواده شما تهدیدی نباشد.

معایب سرخ کن بدون روغن

اگر انتظار دارید با استفاده از بهترین سرخ کن بدون روغن، دقیقا همان سرخ کردنی که در سرخ کن غوطه‌ور در روغن می‌بینید را با همان طعم و مزه داشته باشید، باید گفت که این انتظار به حقیقت نخواهد رسید. اما به دلایل بسیاری باید استفاده از خوراکی‌های سرخ شده در روغن فراوان تا حد ممکن دوری کنیم.

مواد غذایی که شما در سرخ کن بدون روغن خواهید پخت، نزدیک‌ترین طعم و ظاهر را به غذای سرخ کردنی غوطه‌ور در روغن خواهد داشت و در کنار آن از مضرات مصرف روغن در امان خواهید بود.

نکات مهم در هنگام خرید بهترین سرخ کن بدون روغن

Home fryer 2 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

با توجه به استقبال خانواده‌ها از سرخ کن بدون روغن، مدل‌های متعددی از این وسیله آشپزخانه را می‌توانید در بازار پیدا کنید که تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در این بخش به نکاتی خواهیم پرداخت که شما را در خرید بهترین سرخ کن بدون روغن کمک خواهد کرد.

خرید خردکن برقی|معرفی 21 مدل از پرفروش ترین خردکن برقی
بيشتر ببينيد

ظرفیت سرخ کن بدون روغن

سه ظرفیت متفاوت برای سرخ کن بدون روغن می‌توانید پیدا کنید. سایز کوچک گنجایشی در حدود یک تا کمتر از دو لیتر دارند، این سایز برای یک خانواده کوچک سه یا چهار نفره کافی است. ظرفیت سایز متوسط در محدوده دو لیتر گنجایش است. اما اگر قصد دارید تا در سرخ کن بدون روغن مرغ کامل کباب کنید و یا برای جمعیتی حدود هشت نفر غذای سالمی را بپزید، باید از سایز بزرگ این وسیله آشپزخانه استفاده کنید. ظرفیت سرخ کن بدون روغن بزرگ حدود پنج لیتر است.

توان مصرفی

سرخ کن بدون روغن برای سرخ کردن نیاز به هوای داغ دارد. مشخص است که هرچقدر توان مصرفی این خوراک پز بالاتر باشد، سریع‌تر می‌تواند هوای داغ مورد نیاز را ایجاد کند. این موضوع مخصوصا در زمانی که از غذاهای یخ زده در سرخ کن استفاده می‌کنید جلب توجه می‌کند. اصولا توان مصرفی این دستگاه‌ها بین هشتصد تا هزار و هشتصد وات است. اما برای انتخاب توان مصرفی مناسب، به مصرف برق و همچنین تحمل سیم‌کشی داخل پریزهای آشپزخانه دقت کنید.

دستی، دیجیتال یا هوشمند

هواپزهایی را در بازار خواهید یافت که تنظیم دما ندارند. یا می‌توانید هواپزی را انتخاب کنید که تنظیمات آن به صورت دستی انجام می‌شود. خب مشخص است که این مدل‌ها نیازمند دقت بیشتری در زمان استفاده خواهند بود.

البته مدل‌های سرخ کن بدون روغن دیجیتال نیز در بازار وجود دارند که می‌توانید دما و زمان پخت را به صورت دقیق به دستگاه اعلام کرد. البته مدل‌های هوشمندی نیز جدیدا به بازار ارائه شده است که می‌توانید از طریق اپلیکیشن دستورات رسپی را به هواپزتان منتقل کنید.

 امکانات جانبی

امکانات و آپشن‌های متفاوتی همچون داشتن دو سبد پخت برای پختن دو نوع غذای همزمان و یا دیگ چرخان از پرکاربردترین امکانات جانبی در برخی از سرخ کن‌ها است.

امنیت

در انتخاب بهترین سرخ کن بدون روغن به این نکته دقت کنید که هوای داخل این وسیله بسیار داغ است و باید دستگاه کاملا عایق باشد. همچنین دستگیره سبد نباید در حین پخت بیش از اندازه داغ شود.

 • نحوه نمایش محصول ها
f2408e6b55cccf725dda7163f0ac6a45 300x300 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن فیلیپس مدل HD9200/90

4,600,000 تومان
 • ویژگی‌های نظافتی: شست‌وشوی اقلام جانبی در ماشین ظرفشویی
 • محفظه: محفظه‌ی جمع‌آوری سیم برق
 • امکانات: تفکیک قطعات
 • امکانات آماده سازی غذا: سرخ‌کردن بدون روغن
خرید محصول
3986e8cb18d310e15a423e749c32d518 300x300 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن فیلیپس مدل HD9252/90

6,850,000 تومان
 • ویژگی‌های نظافتی: شست‌وشوی اقلام جانبی در ماشین ظرفشویی
 • محفظه: محفظه‌ی جمع‌آوری سیم برق
 • امکانات: تفکیک قطعات
 • امکانات آماده سازی غذا: سرخ‌کردن بدون روغن
خرید محصول
c9b69598dfef97287d29e0960395f7c9 300x300 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن بدون روغن فیلیپس مدل HD 9200

4,990,000 تومان
 • ویژگی‌های نظافتی: شست‌وشوی اقلام جانبی در ماشین ظرفشویی
 • محفظه: نگهداری سیم برق
 • امکانات: تفکیک قطعات
 • امکانات آماده سازی غذا: سرخ‌کردن بدون روغن
خرید محصول
950fec5f2af5a31739cb861d09af6cb0 300x300 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن بدون روغن فیلیپس مدل HD9270

9,200,000 تومان
 • ویژگی‌های نظافتی: فیلتر قابل تعویض
 • محفظه: محفظه جمع‌آوری سیم
 • امکانات: تفکیک قطعات
 • امکانات آماده سازی غذا: سرخ‌کردن بدون روغن
خرید محصول
3ee29493f6ce2c9f960739d1bae08e5b 300x300 - راهنمای خرید انواع سرخ کن با کیفیت و ارزان+(با قیمت روز)

سرخ کن بدون روغن دسینی مدل 600

4,887,400 4,221,310 تومان
 • امکانات: تفکیک قطعات
 • امکانات آماده سازی غذا: سرخ‌کردن بدون روغن
خرید محصول

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام
  معایب سرخ کن بدون روغن فیلیپس رو میگید؟ میخواستم مطعمن بشم همونی هست که میخوام

  1. سلام مشکلی نداره
   فیلیپس از سایر برندهایی که درحال حاضر در ایران پیدا میشه بهتره

  1. سلام بستگی به خود شما داره چون پخت با هر کدوم مزه غذاها فرق میکنه.
   من خودم سرخ کن بدون روغن رو ترجیح میدم

 2. بهترین سرخ کن بدون روغن بازار از نظر شما کدومه؟
  خیلی تحقیق کردم اما باز دو دل هستم کدوم مدل بهتره

  1. سلام
   بستگی به بودجه شما داره ولی با توجه به قیمت مناسب و کارایی خوب مدل (سرخ کن فیلیپس مدل HD۹۲۰۰/۹۰) پیشنهاد میکنیم.

  1. سلام
   بستگی به مدل انتخابیتون داره در بعضی از مدل ها بالاست. در مدل های جدید مسئله مصرف برق سرخ کن بهبود پیدا کرده

 3. سلام وقتتون بخیر ببخشید سرخ کن کنوود که درب شیشه ای داره بهتره یا این مدل فیلیپینی که فرمودید؟

  1. سلام
   چون بودجتون رو مشخص نکردید من بهترین مدلها را با توجه به محدوده ی قیمت براتون میزارم.
   بهترین مدل سرخ کن در بازه ی 7 میلیون تومان
   سرخ کن فیلیپس سری Viva Collection مدل HD9220
   بهترین مدل سرخ کن در بازه ی 4 میلیون تومان
   سرخ کن فیلیپس مدل HD9200/90

   سرخ کن فیلیپس مدل HD9200/90
   سرخ کن فیلیپس مدل HD9252/90

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا