کاربردهای عینک

کاربردهای عینک زمینه های مختلفی را پوشش می دهد. امروزه عینک طبی، آفتابی، طبی- آفتابی، حفاظتی – صنعتی و مدل هایی برای افراد خاص مثلا نابینایان تولید می شود. بسیاری از افراد بنا به مشکلات بینایی ناچار هستند از مدل های طبی استفاده کنند. افرادی دیگر چه برای تناسب پوشش ظاهری چه برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه مضر آفتاب از انواع آفتابی استفاده می کنند. عینک ها علاوه بر ظاهر و زیبایی باید از کارایی مناسبی برخوردار باشند. مثلا باید از جنسی ساخته شوند که مطمعن باشید به آسانی خراب نمی شوند. شیشه های آنها باید سبک باشد که برای استفاده بینی یا صورت شما اذیت نشود.

عینک طبی

300x178 - عینک

عینک طبی

در این مدل ها توانایی برای واگرایی یا همگرایی نور وجود دارد. این توانایی در عدسی به منظور رفع عیوب انکساری چشم افراد است. افرادی که مبتلا به نزدیک بینی هستند از عدسی های واگرا، و افرادی که عارضه دوربینی دارند از عدسی همگرا استفاده می کنند. یکی دیگر از بیماری های چشمی که افراد با بالا رفتن سن به آن مبتلا می شوند، پیر چشمی است. برای رفع این مشکل این افراد باید از هر دو عدسی همگرا و واگرا استوانه کنند. نوع دیگری از مشکلات چشمی که شیوع بیشتری دارد آستیگماتیسم است. برای رفع این عیب در چشم از عینک های استوانه ای دارای محور استفاده می شود.

عدسی ها در سه نوع شیشه ای و پلاستیک CR39 و پلی کربنات هستند. برای اولین بار در اروپا و در قرن 13 از عینک استفاده شد. قرن 15 و پیدایش صنعت چاپ سبب افزایش استفاده از این ابزار شد. امروز پیشرفت های تکنولوژی و سبک زندگی سبب شده تعداد مصرف کنندگان افزایش بیابد.

عینک آفتابی

عینک آفتابی

به دلیل تاثیر انتخاب این مدل از عینک ها بر ظاهر فرد، انتخاب دقیق بسیار مهم است. استفاده از مدلآفتابی مربوط به فصل خاصی نیست. اما افراد در فصل های گرم تمایل بیشتری برای استفاده از این ابزار دارند. در انتخاب رنگ باید به نوع و رنگ پوست خود دقت کنید. افراد دارای پوست سفید باید از رنگ های قرمز،قهوه ای، آبی و مشکی انتخاب کنند. افراد دارای پوست های تیره باید از رنگ های سفید، مشکی و خاکستری استفاده کنند. دلیل استفاده از عینک های آفتابی توانایی جذب اشعه UV در آنهاست. اگر شما از مدل های ارزان قیمت و فاقد توانایی در جذب اشعه نور خورشید استفاده کنید صدمات جبران ناپذیری به چشم خود وارد می کنید.

تمایل بعضی افراد برای ایجاد هماهنگی در ظاهر سبب شده که آنها تمایل به انتخاب شیشه های رنگی داشته باشند. شیشه های قهوه ای و مشکی برای تمامی حالات مناسب هستند. شیشه های زرد و سبز نیز سبب افزایش کیفیت دید شما می شود. اما شیشه های آبی و بنفش هرگز انتخاب مناسبی نخواهند بود.

در انتخاب باید به اندازه مدل نیز دقت کنید. زیرا اندازه عینک آفتابی باید به گونه ای باشد که تمام چشم شما را پوشش بدهد. انتخاب عدسی های ریز و کوچک برای محافظت از چشم شما مناسب نیست. علاوه بر این باید رابطه ای مناسب بین اندازه عدسی و دسته برقرار باشد. عدسی نباید کوچک باشد اما بزرگی بیش اندازه آن نیز چهره خوشایندی ندارد. پس باید با توجه به اندازه و مدل صورتی عدسی را انتخاب کنید که بهترین پوشش و محافظت را برای چشم شما ایجاد می کند.

عینک

دکمه بازگشت به بالا