تجهیزات و ماشین های اداری

تجهیزات و ماشین های اداری چیست؟

برای انجام هر حرفه باید مناسب با نیاز و نوع محصول یا خدمت ارائه شده، در تهیه ملزومات اقدام کرد. تعدد مشاغل و حرفه ها سبب ایجاد ادوات و تجهیزات مختلف شده است. مطمئنا در زندگی خود با بسیاری از این موارد سروکار داشته اید. همه ما روزانه یا هفتگی برای انجام امور شغلی، مالی و … به ادارات و موسسات مختلف مراجعه می کنیم. تجهیزات و ماشین های اداری مختلفی در هر یک وجود دارد. سوالی که در وهله اول به ذهن می رسد این است که تجهیزات و ماشین های اداری چیست؟ و چه کاربردی در ارائه خدمات اداری و سازمانی دارد؟ در ادامه به هر یک از این سوالات پاسخ داده می شود.

58 300x218 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

تجهیزات و ماشین های اداری

ماشین یا تجهیزات اداری چیست؟

در گذشته توضیح این مورد کاری آسان بود. زیرا هر اداره وسایل محدود و مختصری داشت. تلفن، میز، صندلی، ماشین تایپ، کاغذ و چندین قلم و خودکار، دستگاه منگنه تمام وسایلی بود که یک شرکت برای تاسیس به آن نیاز داشت. پیشرفت تکنولوژی گامی موثر برای سهولت فعالیت کارمندان و ارائه خدمات برداشته است. اما سبب افزایش تجهیزات و ماشین های اداری نیز شده است. به همین دلیل نمی توان تجهیزات و ماشین های اداری را به سادگی گذشته نام برد. تجهیزات مورد نیاز در هر اداره یا سازمان به دو دسته دفتری و اداری تقسیم می شوند. تجهیزات دفتری شامل میز، صندلی، تلفن، خودکار، کامپیوتر و … است. تجهیزات اداری خود به دو بخش تجهیزات و ماشین های اداری پرکاربرد و کم کاربرد تقسیم می شوند.

تجهیزات و ماشین های اداری پرکاربرد: غالبا در تمامی ادارات و موسسات مورد نیاز هستند و عبارتند از دستگاه کپی، پلاتر، دستگاه فکس، اسکنر، پرینتر،کاغذ خردکن، ساعت حضور و غیاب، و اسکنر اثر انگشت.

تجهیزات و ماشین های اداری کم کاربرد: این تجهیزات استفاده عمومی ندارند. در ادارات خاص استفاده می شوند. مانند دستگاه اسکناس شمار، دستگاه تشخیص اصالت اسکناس و ارز، پرینترهای سوزنی و پرینتر برای چاپ کارت های اعتباری در بانک ها، دستگاه بارکد خوان در مراکز خرید، دستگاه باز کردن پلمپ بسته های پستی و دستگاه توزین خودکار در ادارات و سازمان های پست.

معرفی تجهیزات و ماشین های اداری پرکاربرد

چاپگر یا پرینتر

بیشترین فعالیت در یک مجموعه اداری، صدور یا چاپ برخی اسناد است. این اسناد ممکن است برای مراجعه کنندگان یا به منظور ثبت در بایگانی صادر شود. مدتی است چاپگر برای کمک به ارائه بهتر خدمات در ادارات استفاده می شود. چاپگرها برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به اطلاعات چاپی و کاغذی مورد استفاده قرار می گیرند.

59 300x266 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

پرینتر

دستگاه کپی 

علیرغم تلاش ها برای حذف امور کاغذی در فعالیت های اداری اما این روند هنور پابرجاست. برای انجام فعالیت و اقدامات قانونی در ادارات نیاز است که از مدارک هویتی، شناسایی و برخی اسناد مراجعه کنندگان کپی گرفته شود. ثبت پرونده و نیاز به نمونه مدارک هویتی و اسناد سبب شده دستگاه کپی به یک ضرورت در ادارات تبدیل شود.

60 268x300 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

دستگاه کپی

اسکنر

پیشرفت تکنولوژی و کمک به سهولت کار سبب شده اسکنر برای رفع نیاز کارکنان در ادارات به کار بگیرد. اسکنر توانایی ایجاد نسخه دیجیتال از روی یک نسخه کاغذی را دارد. فعالیت اسکنر در نقطه مقابل چاپگر است.

61 300x203 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

اسکنر

پلاتر

این دستگاه نیز نوعی چاپگر است. در شرکت های نیازمند به چاپ تصاویر حرفه ای مثل نقشه های توپوگرافی و … به کار گرفته می شود.

62 300x249 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

پلاتر

دستگاه فکس 

این دستگاه توانایی انتقال حجم بالایی از اطلاعات در زمان اندک را دارد. در ادارات پلیس و اسناد رسمی نیاز مبرمی به استفاده از فکس وجود دارد.

63 300x194 - تجهیزات و ماشین‌های اداری

دستگاه فکس

دکمه بازگشت به بالا