راهنمای خرید مناسب طلا و زیورآلات

طلا و زیورآلات چیست؟ می توان چنین گفت که تمام مصنوعات تولید شده از طلا که بسیار پر زرق و برق به فروش می رسند طلا و زیورآلات نامیده می شوند. از سوی دیگر هر وسیله ای که از طلا ساخته شده باشد چه جنبه زینتی و چه تزیینی داشته باشد را مصنوعات طلا می نامند. طلا فلزی بسیار گران بها است. و معیار مختلفی برای سنجش بهای آن وجود دارد. معیار سنجش طلا بر حسب عیار است. در قسمت های مختلف جهان، طلا با عیارهای مختلف برای فروش در اختیار مردم قرار می گیرد. راهنمای خرید مناسب طلا و زیورآلات به شما کمک می کند تا در دام متقلبین و کلاهبرداران گرفتار نشوید.

45 300x204 - طلا و زیورآلات46 300x202 - طلا و زیورآلات

طلا و زیورآلات

عیار طلا و زیورآلات

برای تعیین میزان خلوص طلا، واحد عیار به کار می رود. در کشور ما طلا با عیار استاندارد 750 یا همان عیار 18 تولید می شود. میزان عیار برای همه طلاها ثابت نیست. طلاهایی با عیار کمتر یا بیشتر از 18 نیز در بازار وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که در کشور ما فروش طلا با عیار زیر 18 جرم است. برای اینکه طلاهای کم عیار نخرید باید حتما  طلای خود را از طلافروشی ها یا تولیدکنندگان معتبر تهیه کنید.

عیار طلا در جهان

در کشورهای مختلف طلا با عیارهای متفاوتی عرضه می شود. در جدول زیر به این تفاوت در قسمت های مختلف اشاره شده است:

 

47 300x215 - طلا و زیورآلات

کدهای شناسایی طلا و زیور آلات

علاوه بر اینکه طلا و زیورآلات باید توسط تولید کننده معتبر ساخته شوند. شرکت های برای نشان دادن اعتبار طلا و زیورآلات خود باید کدی 4 رقمی روی آن حک کنند. کدهای شناسایی طلا و زیورآلات ترکیبی بوده و با حروف لاتین نوشته می شوند. برای اطمینان از اعتبار طلا، کدهای شناسایی در اتحادیه نیز وجود دارد. دلیل عدم وجود کد شناسایی برای طلا دو مورد است، یا طلا قاچاق بوده یا اینکه تولید کننده استاندارد لازم برای تولید طلا بر حسب عیار 18 را رعایت نکرده است. کد های شناسایی سبب می شوند خریدار اطمینان حاصل کند طلا و زیورآلات خرید شده مطابق با استاندارد تولیده شده اند. علاوه بر این از کلاهبرداری، قاچاق، فروش طلای تقلبی و مواردی از این قبیل نیز جلوگیری می شود.

کدهای بکار رفته در تولید طلا در ایران عبارتند از: 375, 500, 583, 585, 750, 916, 958, 999

در مورد کد طلای سفید رنگ یا دارای پلاتین نیز می توان به این موارد اشاره کرد: 850, 900, 950, 999

48 300x138 - طلا و زیورآلات

کدهای شناسایی طلا

راه شناسایی طلا و زیورآلات اصل و تقلبی

به علت سود و فروش خوب طلا بسیاری از سودجویان به فکر فروش طلای تقلبی به خریدار هستند. شما به عنوان یک خریدار می توانید با راهکارهایی بسیار ساده تشخیص دهید که طلا اصل است یا خیر. البته اگر شما از طلا فروشی های زیر نظر اتحادیه و طلافروشی های بسیار معتبر خرید کنید مطمئنا با مشکل طلای تقلبی مواجه نمی شوید. اما در صورتی که تمایل به دانستن راهکارهای تشخیص طلا و زیورآلات اصل و تقلبی دارید، روش های زیر برای شما بسیار مفید است:

49 300x185 - طلا و زیورآلات

راه های تشخیص طلای اصل و تقلبی

حک شدن اعداد کنار حروف

در کشور ما حروف لاتین T، M و E در طلاهای حک شده است. هر یک از این حروف نشانگر نام یک شهر است. T به معنی تهران، M به معنی مشهد و E اصفهان است. در طلا و زیورآلات اصل بعد از حروف لاتین کد سه رقمی ( از کدهای ذکر شده در بخش بالا) نوشته می شود. این مورد اولین و ساده ترین راه تشخیص طلا است.

استفاده از خاصیت آهن ربایی

طلا و مصنوعات ساخته شده از آن به هیچ عنوان به آهنربا نمی چسبند. اگر شما قصد امتحان طلای خود را دارید می توانید از خاصیت آهنربایی آن استفاده کنید.

رد طلا

در برخی موارد به علت دشواری تشخیص بین نقره و طلای سفید، بعضی فروشندگان نقره را به جای طلای سفید می فروشند. راهی ساده برای شناسایی این دو وجود دارد. اگر شما طلای سفید را بر روی کاشی یا سرامیک بکشید مشاهده می کنید اثر برجای مانده طلایی رنگ است. اما اگر چنین کاری را با نقره انجام دهید، اثر باقی مانند به رنگ طوسی و تیره خواهد بود.

تشخیص با استفاده از سرکه

اگر شما می خواهید با آسانی بتوانید طلا و زیورآلات اصل و تقلبی را تشخیص دهید، باید از سرکه استفاده کنید. اگر طلای اصل در سرکه قرار داده شود، تغییر رنگی در آن ایجاد نمی شود. اما طلای تقلبی پس از 5 دقیقه ماندن در سرکه به رنگ سیاه در می آید.

تشخیص با یخ

یکی دیگر از راهکارها برای تشخیص اصل بودن طلا و زیورآلات استفاده از یخ است. اگر شما طلای خود را روی یخ قرار دهید در صورت اصل بودن یخ به سرعت ذوب می شود. این راهکار برای تشخیص نقره اصل نیز کاربرد دارد زیرا نقره اصل هم باعث آب شدن یخ می شود. پس از این روش نمی توان برای تشخیص نقره و طلای سفید استفاده کرد.

گاز زدن

این روش یکی از روش های قدیم اما بسیار مرسوم برای تعیین طلای واقعی است. طلا فلزی بسیار نرم است پس در صورت گاز زدن به راحتی خم می شود. هرچه عیار یا خلوص طلا بیشتر باشد نرم تر است و اگر شما ان را گاز بگیرید جای دندان های واضح تر خواهد بود. پس علاوه بر تشخیص طلای اصل از این روش برای تعیین عیار نیز می توان استفاده کرد.

 

طلا و زیورآلات

دکمه بازگشت به بالا