دوربین و تجهیزات عکاسی

معرفی دوربین و تجهیزات عکاسی

اگر شما بخواهید عکاسی حرفه ای باشید حتما باید یک دوربین عکاسی مناسب بخرید. اگر شما اطلاعات کافی درباره دوربین و تجهیزات عکاسی نداشته باشید، نمی توانید انتخاب خوبی داشته باشید. این مقاله قصد دارد به معرفی دوربین و تجهیزات عکاسی بپردازد. آشنایی با تجهیزات یک حرفه اولین و اساسی ترین گام در موفقیت کاری است.

دوربین آنالوگ

یکی از مشکلات موجود در دوربین های آنالوگ اولیه عدم وجود مسدود کننده و دیافراگم بود. به همین دلیل انحرافات و سایه روشن های بسیار واضحی در عکس های قدیمی به چشم می خورد. با پیشرفت فناوری و استفاده از مواد شدیدا حساس به نور در عکاسی، نیاز به وجود مسدود کننده در دوربین ها ضرورت یافت. مسدود کننده های مختلفی در دوربین ها به کار رفته است. مانند مسدود کننده برگی، سرعت این مسدود کننده اندک بود. علیرغم وجود سرعت بالا تصاویر چندان مناسب به نظر نمی رسیدند. انقلاب در صنعت عکاسی در سال 1998 و با ساخت دوربین ماکسیوم 9 توسط شرکت مینولتا رقم خورد. این دوربین از سرعت بسیار بالایی در مسدود کننده برخوردار بود.

50 - دوربین و تجهیزات عکاسی

دوربین آنالوگ

دوربین دیجیتال

در گذشته برای عکسبرداری توسط دوربین ها، از فیلم استفاده می شد. پس از آن با زحمت زیاد در تاریک خانه ها اقدام به چاپ عکس می کردند. اما پیشرفت تکنولوژی تحولاتی در صنعت عکاسی ایجاد کرد. با ساخت دوربین های دیجیتال دیگر نیازی به فیلم نیست. این دوربین می تواند عکس را در حافظه خود ذخیره کند. در دوربین دیجیتال، حسگرهای حساس به نور نقش فیلم را بازی می کنند. عملکرد دوربین های دیجیتال و آنالوگ به هم شباهت دارد. بخش های مختلف دوربین دیجیتال عبارتند از منظره یاب، لنز، حسگر حساس به نور، محفظه ای برای پوشش بخش های داخلی دوربین.

51 300x291 - دوربین و تجهیزات عکاسی

دوربین دیجیتال

لنز

بخش مهمی از دوربین و تجهیزات عکاسی لنز است. لنز دارای چندین عدسی برای متمرکز کردن نور بر روی فیلم یا حسگر است. وضوح و کیفیت یک عکس به کیفیت لنز دوربین وابسته است. امکان تعویض لنز دوربین های معمولی و به عبارتی ارزان وجود ندارد. در دوربین کامپکت نیز از لنز های غیرقابل تعویض استفاده شده است. در دوربین های تک لنزی بازتابی (SLR)قابلیت تعویض لنز وجود دارد. تعویض لنز به عکاسان حرفه ای این مزیت را می دهد که متناسب با هر نوع عکس و فضا بتوانند از لنزی مناسب استفاده کنند. اما تعویض لنز عیبی اساسی دارد. هر دفعه تعویض لنز سبب ورود گرد و خاک به محفظه دوربین می شود که می تواند به مرور زمان از کیفیت عکس ها بکاهد. توجه کنید شما نمی توانید از تمامی لنز های برای هر دوربینی استفاده کنید. برای اتصال لنز به دوربین پایه هایی وجود دارد. تفاوت پایه های الکتریکی سبب شده نتوان از یک لنز برای دوربین های مختلف استفاده کرد.

52 300x181 - دوربین و تجهیزات عکاسی

انواع لنزهای عکاسی

انواع لنز ها

  1. لنزهای معمولی: شامل لنزهای سوپرواید، لنزهای واید، لنزهای نرمال، لنزهای تله، لنزهای زوم است. لنزهای واید و سوپر واید برای عکاسی از مناظر طبیعی و عکاسی هایی در حیطه معماری مناسب هستند. لنز های تله به دو دسته لنزهای کوتاه (فاصله کانونی 86-250 میلیمتر) و لنزهای بلند (فاصله کانونی 300-1000 میلیمتر) تقسیم می شود. کاربرد آنها در عکاسی حیات وحش و عکاسی ورزشی است. فاصله کانونی در لنز های زوم نیز متغیر است و در دو دسته 24-120 و 80-200 میلیمتری جای می گیرند.
  2. لنزهای ویژه: این نوع لنز ها شامل لنزهای ماکرو، لنز چشم ماهی، لنز اصلاح پرسپکتیو هستند و هر یک با توجه به نیاز عکاس کاربرد دارند.

مبدل

در دوربین و تجهیزات عکاسی برای حل برخی مشکلات پیش روی عکاسان امکاناتی قرار داده شده است. در دوربین های دارای قابلیت تعویض لنز با توجه به هزینه بالای تعویض لنز، برای تغییر بزرگنمایی از مبدل ها استفاده می شود.

53 300x150 - دوربین و تجهیزات عکاسی

مبدل لنز دوربین عکاسی

فلاش

برای عکاسی حرفه ای باید به همه جوانب توجه کرد. برای افزایش کیفیت عکس ها تغییراتی در دوربین و تجهیزات عکاسی زخ داده است. اگر شما در فضاهای تاریک یا کم نور عکاسی می کنید. برای جبران کمبود نور می توانید از فلاش استفاده کنید. مزیت هایی از جمله قابل حمل بودن، مصرف باتری که در بسیاری مواقع قابل شارژ است، استفاده از فلاش را برای عکاسان آسان نموده است. به طور کلی می توان وظیفه فلاش را در اصلاح نور محیط یا جبران نور محیط خلاصه کرد.

54 300x254 - دوربین و تجهیزات عکاسی

فلاش اکسترنال

فیلتر

در بحث دوربین و تجهیزات عکاسی یکی دیگر از موارد مهم، فیلتر است. فیلتر ها صفحاتی از جنس شیشه، پلاستیک یا ژلاتین هستند که بر روی لنز دوربین قرار می گیرند. فیلتر بر روی قسمت انتهایی لنز دوربین های تک لنزی بازتابیی نصب می شوند.

انواع فیلترها

  • فیلتر فرابنفش: شیشه ای و شفاف است. با جذب پرتوهای UV خورشید از لنزهای دوربین محافظت می کند.
  • فیلتر پولارایزر: دارای دو صفحه متحرک و شیشه است. قابلیت آن تغییر رنگ است. تاثیر عمده آن بر روی رنگ آبی آسمانی است.
  • فیلتر مادون قرمز: شیشه ای به شدت تیره است. در نورهای کم کاربرد بیشتری دارد. برای عکاسی مادون قرمز کاربرد دارد.
  • فیلتر اسکای لایت: عملی مشابه با فیلترهای فرابنفش دارد. اما نقش آن در ممانعت از ورود گرد و غبار به درون دوربین یا لنز است.
  • فیلتر کاهنده نور: رنگ این فیلترها خاکستری است. و بر روی کاهش شدت نور اثر دارند.
  • فیلترهای رنگی: این فیلترها در رنگ های زرد، نارنجی و قرمز در بازار وجود دارد. معمولا در عکاسی سیاه و سفید استفاده می شوند. نقش آنها افزایش کنتراست رنگی است.

55 300x136 - دوربین و تجهیزات عکاسی

انواع فیلترهای لنز دوربین عکاسی

پایه ها

یکی دیگر از قسمت های قابل ذکر در معرفی نامه دوربین و تجهیزات عکاسی، پایه است. پایه ها انواع مختلفی دارند. و هر یک از آنها کاربرد ویژه ای دارند.

سه پایه: برای اتصال دوربین عکاسی به کار می رود. وزن سه پایه ها متفاوت است. آلیاژهای استفاده شده در ساخت این پایه ها آلومینیوم، منیزوم و در برخی موارد کربن است. افزایش وزن سه پایه سبب افزایش تعادل ایجاد شده در دوربین عکاسی می شود. به همین دلیل سنگین بودن سه پایه گزینه ضروری از دیدگاه بسیاری از عکاسان حرفه ای است.

دو پایه: در فیلمبرداری و عکاسی های تجاری از دوپایه استفاده می کنند.

تک پایه: این مدل از پایه ها برای عکاسی حیات وحش، عکاسی ورزشی و عکاسی در موزه ها مناسب است.

56 188x300 - دوربین و تجهیزات عکاسی57 195x300 - دوربین و تجهیزات عکاسی

تک پایه و سه پایه عکاسی

دکمه بازگشت به بالا