برترین هاآلات موسیقی

راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

آشنایی با ساز قدیمی تنبور

تاریخچه ی سازتنبور

ساز تنبور، از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که برخلاف سایر سازهای زهی معروف، افراد خاصی را به سمت خود جذب می کند، افرادی با ذوق و علاقه ی خاص، که شاید صدای ساز تنبور را به خوبی درک می کنند و با جان و دل می نوازند و می شنوند. در ادامه با مقاله راهنمای خرید ساز تنبور همراه باشید.

ساز تنبور، سازی که صدای هزاران سال از تاریخ را در دل خود نهفته دارد، سازی با شش هزار سال قدمت که در بین ایرانیان، خصوصا اقوام کرد کمانشاه و مردم خوب لرستان قداست دارد. امروزه ساز تنبور از نظر ساخت و ساز پیشتاز است و با نوای خوشش افراد بیشتری را به خود علاقمند کرده است.

بنابراین در این نوشته درخصوص راهنمای خرید ساز تنبور سخن گفته تا بیش از پیش با این نوع ساز زهی خوش الحان بیشتر آشنا شوید و امید است اگر قصد خرید ساز تنبور را دارید، راهنمای خرید که در اینجا ذکر می شود شما را یاری کند.

tanbur 2 300x159 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

ویژگی های ظاهری ساز تنبور

ساز تنبور، نوعی ساز زهی مضرابی است به این مفهوم که با ضربه زدن مضراب بر سیم به نوا می آید. از خانواده ی دوتار است و در استان کرمانشاه و لرستان طرفداران زیادی دارد. در ساخت ساز تنبور از چوب و فلز و زه استفاده می شود که هر چه جنس آن ها با کیفیت تر باشد، ساز تنبور نیز باکیفیت تر می شود.

ساز تنبور از نظر ظاهری کمی شبیه به سه تار است با کاسه ای گلابی شکل و دسته ای بلند، از جنس درخت توت یا گردو که به دو شکل ظاهر می شود، یک تکه و چند تکه، ساز تنبور یک تکه را کاسه ای نیز می خوانند و به ساز تنبور چند تکه، چمنی یا ترکه ای نیز گفته می شود. طول ساز تنبور 70 یا 80 سانتی متر می تواند باشد و سه تا سیم دارد که یکی اخوان و دو تای دیگر سیم اصلی نامیده می شوند.

ساز خوش الحان تنبور دو کوک دارد یکی کوک برز یا هفت دستان و دیگری کوک ته رز یا پنج دستان که با رقص چهار انگشت بر روی سیم ها به نوا در می آید. پس در نواختن این ساز زیبا از مضراب مصنوعی استفاده نمی شود.

tanbur 2 300x159 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

راهنمای خرید ساز تنبور

ساز تنبور با نام های مختلفی در بازار موسیقی عرضه می شود که هر یک از آن ها ویژگی های متفاوتی دارد که هنرجو را در خرید ساز تنبور با کیفیت و مناسب، کمی سردرگم می کند. در نتیجه برآن شدیم تا در این دست نوشته ی کوتاه و مفید راهنمای خرید ساز تنبور را برای هنرجویان عزیز بازگو کنیم تا در ایجاد انگیزه و پیشرفت برای ادامه ی مسیر زندگی هنری آنها تاثیری هرچند کوچک داشته باشیم.

معرفی 30 مدل کالیمبا ساز آفریقایی ارزان+(خرید اینترنتی)
بيشتر ببينيد

tanbur 3 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

مشاهده قیمت و موجودی محصول

قیمت ساز تنبور

اولین نکته ای که در راهنمای خرید ساز تنبور می خواهیم به آن بپردازیم، در اصل مربوط می شود به بودجه ای که شما هنرجوی عزیز برای خرید ساز تنبور خود در نظر گرفته اید. گاهی برخی کاربران با این اندیشه که چون مبتدی هستند، بهتر است نواختن را از یک ساز تنبور ارزان قیمت آغاز کنند، به سراغ سازهای ارزان و بی کیفیت می روند، اما نمی دانند که این باور غلط باعث می شود در اثر عدم کیفیت صدای خروجی ساز، از ادامه ی نوازندگی دلسرد شوند.

پس بسیار حائز اهمیت است که در همان ابتدای خرید ساز تنبور خود، از نواختن و شنیدن صدای ساز خود لذت ببرید تا انگیزه ی شما را برای ادامه دادن در نیای پرفراز و نشیب موسیقی دوچندان کند.

tanbur 4 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

مشاهده قیمت و موجودی محصول

جنس کاسه ساز تنبور

یکی از مهم ترین نکته ای که در راهنمای خرید ساز تنبور باید مورد توجه قرار گیرد، نوع جنس بدنه ی کاسه ساز تنبور است که باید از جنس چوب توت یا چوب گردو باشد تا بتواند نام ساز زهی با کیفیت را بر خود بگیرد. جنس کاسه یا بدنه ی یک ساز تنبور نه تنها در کیفیت و قوام آن تاثیر بسزایی دارد بلکه عاملی مهم در صدا ی دلنشین ساز است.

سطح صاف ساز تنبور

از معیار مهم در خرید ساز تنبور، داشتن سطحی صاف و صیقلی است تا صدای واقعی آن به گوش برسد. در هنگام خرید ساز تنبور باید با دقت به بدنه ی ساز توجه شود تا از هرگونه خش، ترک و برآمدگی و نقش و نگار مانند منبت کاری عاری باشد چون سطح کاملا صاف و صیقل داده شده ی ساز تنبور در تولید نوای خوش و صدایی صاف و یکدست تاثیر زیادی دارد.

tanbur 5 300x169 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

جنس سیم گیر ساز تنبور

قطعه ا ی که در انتهای کاسه ی سازتنبور نصب شده و سیم های تنبور به آن گره خورده است را سیم گیر می نامند. سیم گیر ساز تنبور از جنس چوب های مختلفی ساخته می شود و گاهی حتی از شاخ حیواناتی چون بز کوهی در ساخت آن استفاده می شود که در این صورت به دلیل کیفیت بالای آن قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. هنرجویان عزیز دقت کنند که بهای سیم گیر مصنوعی را به جای طبیعی پرداخت نکنند و قیمت پایین تری برای سیم گیر مصنوعی بدهند.

جنس دسته ساز تنبور

در راهنمای خرید ساز تنبور به جنس ساز تنبور بسیار اهمیت داده می شود از آن جهت که در کیفیت صدای خارجی تنبور بسیار تاثیر گذار است. از این روی جنس دسته ی ساز خوش الحان تنبور نیز مانند جنس بدنه از چوب های توت یا گردو که با کیفیت ترین چوبها هستند، تهیه می گردد تا سازی خوش دست را در دسترس علاقمندان قرار دهد. نکته ی دیگری که باید بسیار توجه شود طریقه ی اتصال دسته به بدنه است که هر چه ظریف تر و دقیق تر این کار انجام شود تنبور شما در صدا بهترین خواهد بود.

راهنمای خرید ساز دف خوب و خوش صدا+(معرفی 23 مدل)
بيشتر ببينيد

tanbur 6 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

پرده یا دستان ساز تنبور

در راهنمای خرید ساز تنبور خوب است از پرده یا دستان ساز خوش نوای تنبور سخن برانیم که می تواند 13 تا 14 پرده باشد که بر روی دسته ی ساز، آرام گرفته اند. شاید تعجب کنید اگر بگوییم جنس دستان ساز تنبور باید از روده گوسفند یا بز ساخته شود، در غیر این صورت انتظار صدایی شفاف و رسا داشتن خطا است.

گوشی های ساز تنبور

ساز تنبور 3 یا 4 عدد سیم دارد و به تعداد این سیم ها گوشی دارد که در طرفین دسته دو به دو قرار گرفته اند. در راهنمای خرید ساز تنبور، هنرمند عزیز باید به سلامت گوشی ها اطمینان حاصل کند که بدون ترک و کاملا صاف و صیقلی باشد و لغی نداشته باشد. در ساخت گوشی های ساز تنبور از جنس چوب های توت و گردو و درخت بید می توان استفاده کرد تا از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار باشند زیرا که هنرمند باید مداوم برای کوک کردن ساز تنبور خود، گوشی ها را بچرخاند و اگر گوشی ها از مواد بی کیفیت ساخته شده باشد خیلی زود شکسته و خراب می شوند.

tanbur 7 300x300 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

مشاهده قیمت و موجودی محصول

خرک ساز تنبور

خرک ساز تنبور قطعه چوبی است کوچک که از جنس چوب های محکمی چون فوفل، گردو و شمشاد ساخته می شود. شاید بتوان خرک ساز را جایگاه سوار شدن سیم تعریف کرد که بر روی صفحه ی کاسه با فاصله ای مشخص از یکدیگر قرار گرفته اند تا سیم ها با فاصله ای یکسان از روی سطح کاسه ی ساز عبور کرده و به سیم گیر وصل شوند. خرک ساز را دست کم نگیرید که کیفیت جنس آن در صدای دلنواز ساز تنبور بسیار موثر است.

سیم گیر ساز تنبور

سیم های ساز تنبور از یک سو به گوشی های ساز در انتهای دسته وصل هستند و از سوی دیگر به سیم گیر ختم می شوند. سیم های ساز تنبور در گذشته بیشتر از ابریشم خام ساخته می شده است اما اکنون در ساخت ساز تنبور از سیم های فولادی سفید رنگ و یا سیم های برنجی زردرنگ بهره می گیرند که به نظر می رسد بهترین نوع سیم از نظر مقاومت و کیفیت هستند.

tanbur 8 300x263 1 - راهنمای کامل خرید انواع سازهای تنبور(2023)

مشاهده قیمت و موجودی محصول

صدای ساز تنبور

لازم است که در این دست نوشته به عنوان راهنمای خرید ساز تنبور اذعان کرد که مهم ترین بخش یک ساز، صدای خروجی آن است. بنابراین لازم است نه تنها در خرید ساز تنبور بلکه در خرید همه ی سازهای زهی و دستی، قبل از خرید، کمی با آن ساز نواخته تا صدای خش و نارسا یی اگر هست، تشخیص داده شود.

خوب است بدانیم صدای خش ساز، نشان از این دارد که به درستی ساخته و پرداخته نشده است و شما باید دست از خرید آن بکشید. اگر هم که تازه شروع به نواختن ساز تنبور کرده اید از دوستان و اساتید خود که در این زمینه خبره تر هستند کمک بگیرید تا ساز تنبور ی را خریداری کنید که دارای صدای مخملی، رسا، صاف، شفاف و بدون خش باشد.

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا