خودرو

معرفی 31 مدل روغن هیدرولیک با ویسکوزیته مناسب+(با قیمت روز)

راهنمای جامع خرید روغن هیدرولیک خودرو

استفاده از سیالات تحت‌فشار برای عملکرد سیستم‌های هیدرولیکی ضروری است. برای اینکه با واژه سیال آشنا شوید باید بگوییم در علم فیزیک به ماده‌ای که به ‌وسیله فشارهای برشی تغییر شکل داده و جاری می‌شود سیال می‌گویند. دلیل اصلی استفاده از سیالات در خودرو این است که سیستم فرمان تمام خودروهای نسل جدید از نوع هیدرولیکی است.

این نوع سیستم‌های فرمان تنها با استفاده از روغن کار می‌کنند. بدون استفاده از روغن سیستم فرمان هیدرولیکی بسیار سفت می‌شود و برای چرخاندن آن باید نیروی زیادی مصرف کرد. تفاوت اصلی سیستم فرمان هیدرولیکی و معمولی وجود یک پمپ است که از نیروی فشار روغن برای چرخش فرمان کمک می‌گیرد. استفاده از روغن هیدرولیک ماشین موجب نرم شدن فرمان و چرخش آسان آن می‌شود. برای آشنایی با انواع روغن هیدرولیک، زمان تعویض و مهم‌ترین نکات خرید این محصول با ما همراه باشید.

آشنایی با روغن هیدرولیکی و انواع آن

Car hydraulic oil - معرفی 31 مدل روغن هیدرولیک با ویسکوزیته مناسب+(با قیمت روز)

روغن هیدرولیک یکی از روغن‌های بسیاری کاربردی ماشین است. وظیفه اصلی این روغن انتقال قدرت در سیستم فرمان، روان‌سازی قطعات مختلف در این سیستم و چرخش آسان فرمان است. این روغن از قابلیت تحمل فشار بسیار زیادی برخوردار بوده و شباهت زیادی به روغن فرمان دارد. مهم‌ترین نکته در مورد روغن‌های هیدرولیک این است که در اثر افزایش فشار هیچ تغییر حجمی در آنها رخ نمی‌دهد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان این روغن را به دو دسته اصلی تقسیم کرد که عبارتند از:

 • روغن‌های هیدرولیک نفتی: این محصولات بر پایه مواد نفتی ساخته شده و مصرف آنها می‌تواند به محیط‌زیست آسیب جدی وارد کند. نشت این ماده روغنی و ورود آن به طبیعت می‌تواند تهدید بزرگی برای سلامت انسان، سایر جانداران و محیط‌زیست محسوب شود. قیمت این محصول در مقایسه با روغن‌های سنتتیک کمتر بوده و اغلب روغن‌های موجود در بازار نیز در این دسته قرار می‌گیرند.
 • روغن‌های هیدرولیک سنتتیک: بدون شک بهترین روغن هیدرولیک ماشین در دسته محصولات سنتتیک قرار دارد. این محصول کاربردی از مواد طبیعی موجود در اکوسیستم‌های مختلف ساخته می‌شود. دوست‌دار محیط‌زیست بوده و مصرف آن هیچ آسیبی به انسان و سایر موجودات نمی‌زند. نشت این محصول و ورود آن به طبیعت آثار مخرب به دنبال ندارد.

بهترین زمان برای تعویض روغن هیدرولیک

برای تعویض این روغن نمی‌توان زمان دقیقی مشخص کرد. برخی فاکتورها و عامل‌های کلیدی وجود دارد که بررسی آنها به شما کمک می‌کند بهترین زمان برای تعویض این روغن را تشخیص دهید. پیش از آنکه این عوامل را معرفی کنیم اشاره به برخی نکات ضروری است. هرگز و تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید دو روغن هیدرولیک مختلف را با یکدیگر مخلوط کرده و از آن استفاده کنید. زیرا روغن‌های هیدرولیک دارای گرانروی متفاوت هستند. بنابراین قبل از تعویض روغن فرمان باید با استفاده از دستگاه ساکشن تمام روغن قبل را تخلیه کرده و روغن جدید را جایگزین کنید. حال باید با مهم‌ترین علائم هشداردهنده تعویض روغن آشنا شوید.

 • وقتی روغن فرمان شما تیره شده باشد به این معنی است که روغن سوخته و کارایی خود را از دست داده است. باید این روغن را تعویض کنید.
 • مقداری از روغن هیدرولیک ماشین را روی دست خود بریزید. اگر حس کردید که روغن بوی سوختگی گرفته بلافاصله آن را تعویض کنید.
 • درب پمپ هیدرولیک خود را باز کرده و روغن را بررسی کنید. اگر حس کردید روغن فرمان خودروی شما کف کرده باید این روغن را تعویض کنید.
 • اگر گرانروی روغن فرمان افزایش یافته یا به عبارت ساده‌تر روغن بسیار سفت و غلیظ شده باشد، تعویض آن ضروری خواهد بود.
 • عوامل مهم دیگری مانند مات بودن رنگ روغن هیدرولیک، وجود هر نوع آلودگی یا ماده اضافی در این محصول و مهم‌تر از همه کاهش سطح روغن فرمان به شما هشدار می‌دهند که زمان تعویض روغن فرا رسیده است.
معرفی 30 مدل از بهترین سیم و تسمه بکسل های مقاوم و ارزان
بيشتر ببينيد

عملکرد روغن هیدرولیک ماشین

اگر هنوز با نحوه عملکرد روغن هیدرولیک آشنا نیستید باید توضیح مختصری در مورد فرمان‌های هیدرولیکی ارائه دهیم. فرمان هیدرولیک خودرو عملکردی پیچیده دارد و توسط پمپ‌های هیدرولیکی کنترل می‌شود. در حقیقت پمپ هیدرولیکی نیروی لازم برای چرخش فرمان را از طریق کمربند هیدرولیکی و از موتور خودرو دریافت می‌کند. سپس فشار لازم برای حرکت فرمان فراهم می‌شود. فشار ایجاد شده در پمپ هیدرولیکی به روغن منتقل شده و از طریق یک لوله فشارقوی به سمت شیر هیدرولیک هدایت می‌شود.

هنگامی که راننده فرمان خودرو را به سمت راست یا چپ حرکت می‌دهد، فشار روغن به همان سمت منتقل شده و انتقال نیرو از سمت فرمان به چرخ‌ها انجام خواهد شد. برای جلوگیری از افت حجم روغن هیدرولیک فرمان مخزن به ‌گونه‌ای طراحی شده که روغن اضافی در آن جمع شده و کسری و کمبود روغن هیدرولیک ماشین جبران شود. جالب است بدانید روغن هیدرولیک پس از عبور از جک از طریق شلنگ بازگشت وارد مخزن می‌شود.

مهم‌ترین نکات برای خرید روغن هیدرولیک

Car hydraulic oil 2 - معرفی 31 مدل روغن هیدرولیک با ویسکوزیته مناسب+(با قیمت روز)

گرانروی یا ویسکوزیته: ویسکوزیته عاملی است که میزان روان بودن و چسبندگی روغن را تعیین می‌کند. اگر ویسکوزیته روغن در حالت استاندارد باشد موجب روان شدن حرکت فرمان خواهد شد. اگر ویسکوزیته روغن کمتر از حالت استاندارد باشد احتمال نشت آن افزایش پیدا می‌کند.

خاصیت ضدخوردگی: به دلیل اینکه روغن هیدرولیک با بخش‌های داخلی خودروی شما در تماس است باید از قابلیت ضدخوردگی برخوردار باشد. این قابلیت موجب شده که روغن مانع از اکسیداسیون یا زنگ زدن قطعات فلزی داخل ماشین شده و طول و عمر و ماندگاری این قطعات را افزایش دهد.

فعالیت در دمای بالا: اگر روغن هیدرولیک از این قابلیت برخوردار باشد در گرمای زیاد تبخیر نمی‌شود. به علاوه نقطه اشتعال بالا موجب افزایش کارایی، ایمنی و کیفیت محصول می‌شود.

ایمنی: مقاومت در برابر آتش، عدم وجود مواد سمی و فاقد بودن مهم‌ترین موارد نشان‌دهنده ایمنی روغن‌های هیدرولیک محسوب می‌شوند. توجه به این موارد موجب حفظ سلامتی شما و سایر جانداران در اکوسیستم‌های طبیعی می‌شود.

سازگار بودن: دلایل مختلفی وجود دارد که موجب نشت روغن فرمان می‌شود. اگر این روغن بر پایه مواد نفتی ساخته شده باشد موجب مرگ جانداران و تخریب محیط‌زیست شده و خطری جدی برای سلامت انسان‌ها به دنبال دارد. سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که سازگاری بالایی با محیط‌زیست داشته باشد. روغن‌های سنتتیک بر پایه مواد طبیعی ساخته شده و فاقد هرگونه مواد مضر و سمی هستند. توصیه می‌کنیم این روغن‌ها را جایگزین روغن‌های هیدرولیک نفتی کنید.

معرفی 21 مدل واتر پمپ ماشین ارزان و باکیفیت
بيشتر ببينيد

سخن پایانی

سیستم فرمان تمام خودروهای امروزی از نوع هیدرولیکی است. نیروی لازم برای چرخش فرمان در این سیستم از طریق روغن تامین می‌شود. بدون استفاده از روغن هیدرولیک ماشین یا استفاده از روغن‌های بی‌کیفیت موجب سفت شدن فرمان شده و چرخش فرمان و چرخ‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. مسئولیت اصلی روغن‌های فرمان روان‌سازی قطعات و جلوگیری از اکسیداسیون آنها است. رابطه‌ای مستقیم بین کیفیت روغن هیدرولیک و حرکت روان فرمان و چرخ‌ها وجود دارد. باید بدانید که میزان ویسکوزیته روغن معیاری مناسب برای تعیین کیفیت آن است.

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام به همگی شب همه بخیر
  دوستان عزیزم میخواستم بگم
  بهترین روغن هیدرولیک فرمان تیبا
  بهترین روغن هیدرولیک فرمان پراید
  هر دو یکی هستی فرقی نداره
  روغن هیدرولیک مارک های پایدار بهتام کاسپین همگی خوبن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا